FIZIOTERAPIJAS centrs
evfiziofit_fizioterapijas_centrs_logo

Magnijs

Magnijs ir viens no septiņiem svarīgajiem makrominerāliem.

Par magniju, tā veidiem un nozīmi dalās EV FizioFIT uztura speciāliste Karīna. 

Tas ir atrodams visā organismā. Faktiski katra ķermeņa šūna satur magniju un tas ir nepieciešams, lai šūna darbotos.

Apmēram 60% magnija atrodas kaulos, bet pārējais ir muskuļos, mīkstajos audos un šķidrumos, tostarp asinīs. Tas ir iesaistīts vairāk kā 600 ķermeņa reakcijās un ir ļoti svarīgs daudzām ķermeņa funkcijām.

Optimāls magnija līmenis ķermenim ir nepieciešams, lai:

👉Uzlabotu kaulu veselību – tas palīdz regulēt kalcija un D vitamīna līmeni, kas ir būtiskas kaulu veselībai.

👉Samazinātu risku saslimst ar 2. tipa cukura diabētu, jo magnijam ir svarīga loma glikozes līmeņa kontrolē un insulīna metabolismā.

👉Uzturētu muskuļu (tostarp sirds) veselību. Pētījumi atklājuši, ka magnijam ir svarīga loma sirds veselībā.

👉Palīdzētu novērst vai mazināt galvassāpes migrēnas laikā.

👉 Ietekmētu premenstruālo sindromu (PMS).

Daudzi pārtikas produkti satur augstu magnija līmeni, tostarp rieksti, sēklas, tumši zaļie dārzeņi, veseli graudi un pākšaugi. Arī dažām brokastu pārslām un citiem pārtikas produktiem ražotāji mēdz pievienot magniju.

Magnija nepietiekamību var izraisīt pārmērīga alkohola lietošana, noteiktu medikamentu lietošana un veselības traucējumi, kā  diabēts un kuņģa-zarnu trakta traucējumi. Magnija deficīts ir biežāk sastopams gados vecākiem cilvēkiem.

Magnija deficīta simptomi ir:
  • apetītes zudums;
  • slikta dūša vai vemšana;
  • nogurums vai vājums;
  • muskuļu krampji;
  • tirpšana;
  • sirds ritma izmaiņas vai spazmas.

❗️Tomēr pārāk liela magnija uzņemšana no uztura bagātinātājiem var izraisīt kuņģa-zarnu trakta problēmas, piemēram, caureju, sliktu dūšu vai krampjus.

❗️Cilvēkiem ar nieru darbības traucējumiem nav atļauts lietot magnija piedevas bez konsultēšanās ar ārstu vai medicīnas speciālistu.

Magnija veidi uztura bagātinātājos:
  • Magnija citrāts ir viens no populārākajiem magnija piedevu veidiem, tas viegli uzsūcas organismā. To galvenokārt izmanto, lai paaugstinātu magnija līmeni un ārstētu aizcietējumus.
  • Magnija malāts viegli uzsūcas un tam var būt mazāka caureju veicinoša iedarbība kā citām formām. Atsevišķos gadījumos tas ir ieteicams hroniskām slimībām, piemēram, fibromialģijai, bet ir nepieciešami vēl zinātniski pierādījumi par tā iedarbības efektivitāti.
  • Magnija laktāts – līdzīgi kā magnija malāts, tas ir maigāks gremošanas sistēmai un viegli uzsūcas. Tas var būt piemērots cilvēkiem, kuri nepanes citas formas vai kuriem ir jālieto īpaši lielas devas.
  • Magnija oksīds – šāda veida magnija piedevas bieži izmanto, lai novērstu migrēnu. Magnija oksīds var arī palīdzēt mazināt gremošanas problēmas, piemēram, aizcietējumus.
  • Magnija hlorīds viegli uzsūcas iekšķīgi un to lieto aizcietējumu un zema magnija līmeņa ārstēšanai.

❗️Katram no šiem magnija veidiem ir blakusparādības, tostarp kuņģa darbības traucējumi un caureja. Un pirms magnija piedevas lietošanas pārliecinieties, ka nelietojat antibiotikas, kas varētu negatīvi mijiedarboties ar šo piedevu.

❗️Pirms jebkuru uztura bagātinātāju lietošanas konsultējieties ar ārstu vai medicīnas speciālistu. Viņi varēs palīdzēt izlemt, kurš uztura bagātinātājs ir vislabākais Jūsu veselības mērķu sasniegšanai.

Scroll to Top

Pieraksties mūsu jaunumiem

Esi pirmais, kurš uzzinās par akcijām, īpašajiem piedāvājumiem, kā arī jaunākajiem bloga rakstiem.